WARTO ZOBACZYĆ – ATRAKCJE




Park Krajobrazowy Doliny BobruPark Krajobrazowy Doliny Bobru jest obszarem ochrony flory i ekosystemów nieleśnych parku i jego otuliny, niemal w całości (98%) położony jest w zlewni rzeki Bóbr. Ma na celu ochronę wartości historycznych, kulturowych i przyrodniczych, które stanowią atrakcyjne walory dla rozwoju turystyki i rekreacji. Centralną częścią PKDB jest gmina Wleń.

Kto umyślnie narusza zakazy obowiązujące w parkach krajobrazowych podlega karze aresztu lub grzywny (art. 127.1 ustawy o ochronie przyrody z 16.04.2004 roku).


więcej na
www.dzpk.pl

Rezerwat Przyrody Góra ZamkowaRezerwat Przyrody Góra Zamkowa, mający na celu ochronę cennych gatunków roślin oraz zabytków kultury materialnej. Ścieżki po rezerwacie prowadzą wśród niezwykle ciekawych grądów zboczowych a podczas wędrówki można obserwować rośliny chronione m.in. czosnek niedźwiedzi, lilię złotogłów, parzydło leśne, irgę czarną, berberys zwyczajny, gnieźnika leśnego czy bluszcz pospolity.

więcej na www.Money.pl / pdf /

zamek WleńRuiny średniowiecznego zamku górującego nad Wleniem, będącego pierwszą na ziemiach polskich warownią o konstrukcji murowanej. Dzisiaj w dobrym stanie zachowała się jedynie baszta, która jest wspaniałym punktem widokowym na miasto Wleń, Pogórze Izerskie i Kaczawskie a także Karkonosze. Znajdują się one na szczycie Góry Zamkowej, będącej rezerwatem przyrody, z cennymi okazami fauny a znanym najbardziej z czosnku niedźwiedziego.

więcej o zamku >>>

Kościół Świętej JadwigiKościół p.w. Świętej Jadwigi Śląskiej, niegdyś kaplica grodowa, w której modliła się uznana później (1267r.) za świętą, żona Henryka Brodatego, Jadwiga. Dzisiaj skromna, zabytkowa świątynia, w której odprawiane są coniedzielne nabożeństwa. Do najcenniejszych pamiątek po wiekowej przeszłości zaliczyć można polichromię z zakrystii dwa sarkofagi rodziny von Grunfeld, wykonane w piaskowcu, mocno zdobiony ołtarz, czy kaplicę grobową rycerza Hansa Heinricha i jego żony Marty.

więcej o kościele >>>

Wieża Książęca w SiedlęcinieWieża Książęca w Siedlęcinie – jest jednym z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Polsce. Bez wątpienia jest także największym i najlepiej zachowanym obiektem tego typu w naszym kraju. Datowana na początek IV wieku (wg dendrochronologii powstał w 1314 r.). z fundacji księcia Henryka I jaworskiego. Najciekawszym elementem wyposażenia wieży są czternastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura, jednym z rycerzy Okrągłego Stołu – sir Lancelocie z Jeziora (jedyne zachowane takie malowidło na świecie)
Perła ZachoduPerła Zachodu  w 1927 roku, powstała gospoda Turmsteinbaude. Malownicze położenie – nad jeziorem Modre, częścią rzeki Bóbr i niewielka odległość od Jeleniej Góry zapewniała dużą popularność. Początkiem kwietnia 1950 roku powstało tu schronisko PTTK, które funkcjonowało do lat 90-tych. Obecnie w obiekcie mieści się Gościniec Perła Zachodu dysponujący 26 miejscami noclegowymi i wspaniałą restauracją. Organizowane są tu również imprezy okolicznościowe i wesela.
skały, minerałySkały i kopalnie. Obszar gminy należy do bardzo interesujących pod względem geologicznym. Skały tworzą tutaj kilka interesujących odsłonek. Do najbardziej atrakcyjnych można zaliczyć występujące na Górze Zamkowej diabazowe lawy poduszkowe. Przy drodze z zamku do Kleczy można zaobserwować unikalną oddzielność słupową bazaltu, gdzie słupy o średnicy do 30 cm ustawione prostopadle do powierzchni stygnięcia lawy układają się na kształt gałęzi świerka. Obiekt jest Pomnikiem Przyrody Nieożywionej.
Po średniowiecznych poszukiwaczach złota pozostały tu liczne sztolnie, w których po II wojnie wydobywano uran. Góra Folwarczna kryje w sobie pokłady wyjątkowych agatów wstęgowych.
Zapora wodna w PilchowicachZapora wodna i zalew w Pilchowicach. W trzy lata po wielkiej powodzi z 1897 roku, zapada decyzja o budowie zapory wodnej w Pilchowicach, dzięki której stworzony zostanie zbiornik retencyjny i hydroelektrownia. Wkrótce rozpoczęto budowę, która trwała zaledwie osiem lat i już 16 listopada 1912 r. nastąpiło oficjalne otwarcie, którego dokonał ówczesny Cesarz Wilhelm II. (…) Dzisiaj jezioro wraz z zaporą przyciągają rzesze turystów, którzy to pragną odetchnąć świeżym powietrzem oraz w ciszy i spokoju podziwiać urokliwe krajobrazy. W sezonie letnim można wypożyczyć kajak, rower wodny czy jacht a przez cały rok na jeziorze moczą kije dziesiątki wędkarzy.

więcej o jeziorze pilchowickim, zaporze wodnej i elektrowni >>>

Wrzeszczyn zapora wodnaZapora i elektrownia wodna Wrzeszczyn – powstała w latach 1926 1927, jako jeden z obiektów mających na celu redukcję fali powodziowej w dorzeczu Odry a jednocześnie produkcję energii elektrycznej. Wyposażona w dwa turbozespoły z turbinami Kaplana o łącznej mocy 4,2 MW. Przez most jazowy na elektrowni Wrzeszczyn prowadzi szlak rowerowy ER-6 Elektrownia zbiornikowa tworzy Jezioro Wrzeszczyńskie.
Zapory i elektrownie wodne Bobrowice
Zapora wodna BobrowiceBobrowice I z 1925 roku, wyposażona została w trzy turbozespoły z bliźniaczymi turbinami Francisa o łącznej mocy 2,42 MW. Elektrownia zbiornikowa tworzy Jezioro Modre
Bobrowice II powstała w 1932 roku, wyposażona w dwie pionowe turbiny Francisa produkcji firmy Voith, jest elektrownią przepływową.
Bobrowice III – obiekt był kiedy jedną z dwóch siłowni energetycznych przedwojennej fabryki papieru. Podczas II wojny światowej siłownie uległy zniszczeniu i dopiero w latach 1953-1954 odbudowano jedną z nich. Bobrowice III wyposażone są w turbiny Francisa produkcji Gotha, a także generator asynchroniczny z 1953 roku z fabryki M-1. Obiekt znajduje się na szlaku pomiędzy Wzgórzem Kościuszki (Grzybkiem) a Perłą Zachodu.
Bobrowice IV powstała 2008 r. przylega do elektrowni Bobrowice III, wyposażona w dwa turbozespoły wykonane w oparciu o turbiny Kaplana o mocy 0,5 MW.
Kolej Doliny BobruKolej Doliny Bobru – „Bobertalbahn” – z Jeleniej Góry przez Pilchowice, Wleń, Marczów do Lwówka Śląskiego (…). Jej budowa trwała pięć lat. W tym czasie w trudnym terenie powstał blisko 33 km odcinek torów, trzy tunele (187m, 154m i 320m), wiszący nad jeziorem pilchowickim kratownicowy most, liczący ponad 130 m, należący do najwyższych mostów w Polsce oraz kamienny, cztero-przęsłowy wiadukt w Pilchowicach. Do tego szereg mniejszych mostów, wiaduktów i kilka malowniczych stacji. Przejazd pierwszego pociągu odnotowano 28 sierpnia 1909 roku. Dzisiaj przez wielu trasa ta uznawana za jeden z najpiękniejszych odcinków kolei w Polsce.

więcej o Kolei Doliny Bobru >>>

Pałac WleńPałac Książęcy we Wleniu. Najstarsze jego fragmenty pochodzą z XIII wieku. Dzięki temu, iż był wielokrotnie przebudowywany – od średniowiecznej warowni, poprzez renesansowy dwór do francuskiego baroku, zyskał labirynt korytarzy i tajemniczych pomieszczeń dodających mu uroku. Dzisiaj pieczołowicie restaurowany. W jego gościnnych progach mieści się pensjonat.

więcej na www.palacwlen.pl

Memoriał Uliczny im Michała Fludra. Wielkie święto biegania. W majową niedzielę na Wleńskim rynku spotykają się wieloletni miłośnicy biegania i Ci co chcą spróbować po raz pierwszy. Dorośli, młodzież i dzieci. Dzień rozpoczynają najmłodsi, tuż przed południem startuje Bieg Integracyjny OPEN. Bieg główny na dystansie 10 km startuje w samo południe z rynku i prowadzi ulicami wokół miasta (atest PZLA) dla zawodników zrzeszonych i niezrzeszonych, w tym osób niepełnosprawnych.
kosciol_wlen_rycinaKościół p.w. św. Mikołaja we Wleniu. Kamień węgielny pod pierwszy kościół we Wleniu położono w 1215 roku a jego otwarcie nastąpiło wiosną 1217 r. Kościół powstał z fundacji księżnej Jadwigi i księcia Henryka Brodatego a konsekrowany był przez biskupa Wawrzyńca z Wrocławia. Patronem ogłoszono św. Mikołaja, orędownika kupców, rybaków i dobroczyńców. Jego dzieje są tak burzliwe jak losy miasta. Na przełomie wieków, był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. W obecnym kształcie budowla pochodzi z II połowy XIX wieku, a wieża ma rodowód XV- wieczny. Ciekawostką jest, iż w kościelnej wieży i na strychu zamieszkuje jedna z największych w Polsce, kolonia nietoperza – „nocka dużego”.

Wleń, RatuszRatusz Miejski. Pierwsze wzmianki o budynku, będącym siedzibą władz miejskich, pochodzą z początku XIV wieku. Podczas walk wojsk napoleońskich z rosyjskimi w dniach 16-18 sierpnia 1813 r. ratusz został zniszczony. W jego miejscu w latach 1823-1824 wzniesiono nowy budynek, który pełni swą funkcję po dziś dzień Jest to skromny jednopiętrowy budynek zwieńczony dwuspadowym dachem z naczółkami, na którym umieszczona jest drewniana wieża. W jej wnętrzu znajduje się mechanizm zegarowy wykonany przez ucznia wleńskiej szkoły zegarmistrzów J. G. Beckera w 1801r. Zegar ten działa po dziś dzień – oczywiście po nakręceniu! Nad wejściem do ratusza umieszczona jest łacińska sentencja:

„EX CINERE PHONIX – POST NUBILA PHEBUS 1813 – 1824”
„PO DESZCZU SŁOŃCE – Z POPIOŁÓW POWSTAJE FENIKS 1813 – 1824”.

Pomnik Gołębiarki we WleniuPomnik Gołębiarki Najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta Wleń jest pomnik Gołębiarki stojący na wleńskim rynku. Wzniesiono go z okazji 700-lecia założenia miasta w 1914 roku. Nawiązuje on do tradycji – legendy uratowania miasta i odbywających się tu od XV wieku gołębich targów.
Pomnik wykonany z piaskowca, przedstawia dziewczynę karmiącą gołębie. Postać stoi na trójbocznym cokole. Na jego froncie widnieje herb miasta i daty: 1214 – 1914. Cokół jest jednocześnie fontanną.
Sanatorium we WleniuOśrodek Rehabilitacyjny i Opiekuńczy Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety we Wleniu, zwany popularnie Sanatorium Wleń. Powstał w 1888 r. jako Zakład Wodno – Leczniczy według systemu księdza Sebastiana Kneippa. Od 1893 r. funkcjonował pod nazwą „Zakład św. Jadwigi”. Pod koniec stulecia hrabia Jan Hochberg z Książa ufundował Grotę Matki Bożej wykonaną z tufu wulkanicznego pochodzącego z Etny. W latach 1939-45 zamieniony w szpital wojskowy. W 1945 roku szpital ewakuowano na zachód, a zakład został przejęty przez wojsko radzieckie. W dnia 22 marca 1952 r. Dyrekcja Okręgowa PKP we Wrocławiu objęła w posiadanie przejęty na własność Państwa, Zakład Leczniczy we Wleniu. Przez blisko 50 lat działało tu sanatorium PKP. Siostry Elżbietanki odzyskały swój majątek dopiero 11 stycznia 1999 r. i niezwłocznie przystąpiły do gruntownej modernizacji. Od tej pory działa na większą chwałę Bożą i ku pożytkowi ludzi chorych, cierpiących i potrzebujących. Pomimo burzliwej historii nie stracił na popularności.

więcej o Sanatorium >>>

Cis pospolity - BystrzycaCis pospolity – drzewo będące pomnikiem przyrody, liczące blisko 800 lat, mierzy w obwodzie ponad 382 cm. Znajduje się w Bystrzycy na terenie nieistniejącego już kościoła katolickiego i przyległego doń cmentarza. Jak głosi legenda posadzony był przez mieszkańców po zakończeniu budowy owego kościoła (około 1217 roku), na cześć jego fundatorki księżnej Jadwigi, uznanej później za świętą. –

UWAGA: ROŚLINA TRUJĄCA

Bystrzyca - von BraunDwór rodu von Braun w Bystrzycy. Obecnie dom mieszkalny, nad wejściem którego widnieje kartusz herbowy z datą 1646r. – to tutaj wychowywał się Wernher von Braun – uczony, jeden z czołowych konstruktorów rakiet i pionierów podboju kosmosu, współtwórca pocisków balistycznych V-2, pilot, niemiecki oficer, po wojnie, uczestnik amerykańskiego programu kosmicznego, dyrektor NASA i doradca prezydenta USA. Sztukę pilotażu ćwiczył na pobliskiej Górze Szybowcowej.
Kościół w BystrzycyKościół filialny Matki Boskiej z Lourdes w Bystrzycy. W 1520 r. powstaje tu gmina ewangelicka, kazania początkowo odprawiano w dworze. Pierwszy Dom Modlitw oddano do użytku, w 1742 r. Niestety wymagał on natychmiastowej przebudowy, którą zakończono w 1772 roku. Przez dwa i pół stulecia świątynia była kilkukrotnie modernizowana. Po wojnie opuszczona przez ewangelików, w 1959 r. zostałą przejęta przez katolików.
Obecnie w skromnych wnętrzach świątyni odprawiane są coniedzielne msze. W ostatnich latach w ściany kościoła wmurowano kamienne XVII- wieczne cało-postaciowe epitafia, przeniesione z starego, zaniedbanego cmentarza katolickiego. Przed kościołem stoi ażurowa dzwonnica z 1843 r.
Kościół w RadomicachKościół p.w. św. Jakuba i Katarzyny Aleksandryjskiej w Radomicach. Zbudowany w XV wieku później kilkukrotnie przebudowywany i remontowany. W jego wnętrzu znajduje się gotycki tryptyk Madonny z Dzieciątkiem i postaciami patronów, w posadzce płyty nagrobne, a na murach kamienne epitafia. Świątynia jest bardzo często wybierana, przez młode pary, nie tylko z okolicy, do zawierania związków małżeńskich – ponoć przynosi szczęście.

Bełczyna - Ostrzyca ProboszczowickaOstrzyca Proboszczowicka – Śląska Fuji Yama. Wznosi się na wysokość 500,9 m. n.p.m., natomiast wysokość samego bazaltowego stożka powstałego w wyniku wypływu lawy, wynosi 76 m. Na szczyt prowadzi ponad 400 kamiennych stopni Z wierzchołka roztacza się rozległy widok. Od 31 stycznia 1962 roku ponownie jest Rezerwatem Przyrody, głównie dla zachowania reliktu trzeciorzędowego wulkanu z unikatowymi w Polsce gołoborzami bazaltowymi i ochrony roślinności naskalnej.

www.ostrzyca.prv.pl

Filmy kręcone we WleniuWleń w filmie. Z racji swojego małomiasteczkowego uroku, Wleń często gości na ekranie. Kręcone tu były zdjęcia do filmów kinowych i produkcji telewizyjnych. Wykorzystywane są również uroki pilchowickiej zapory i wleńskiego zamku. Warto obejrzeć te produkcje i odnaleźć miejsca, w których Franek Dolas niechcący rozpętał II wojnę światową, gdzie Stanisław Mikulski walczył o bezpieczeństwo osiedleńców, gdzie oczarowywała swym urokiem Beata Tyszkiewicz, odnaleźć samochód pozostawiony na moście przez Piotra Adamczyka, czy zrobić zakupy w sklepie, w którym kupowała Ilona Ostrowska.
Krzyż pokutnyKrzyże pokutne.  Wznoszone przez zabójców najczęściej w miejscu popełnionej zbrodni, były jednym z elementów zadośćuczynienia i pojednania z rodziną ofiary. Miały skłaniać do refleksji i modlitwy za duszę zamordowanego i mordercy.
W gminie Wleń znajdują się 4 krzyże pojednania: we Wleniu przy plebani, we Wleniu, przy drodze na zamek, w Nieletnie, przy pomniku i w Nieletnie przy polnej drodze do Strzyżowa. Dodatkowo, zaledwie kilkaset metrów za granicami naszej gminy znajduje się kolejne kamienne krzyże: za Strzyżowcem, przy drodze do Jel. Góry, za Strzyżowcem, przy drodze do Czernicy i w lesie pomiędzy Czernicą a Modrzewiem …
Pomniki ku czci poległychPomniki Ku Czci Poległych. W czasie I Wojny Œświatowej wojska niemieckie straciły ponad 2 miliony żołnierzy. Z każdej wioski zginęło przynajmniej kilka osób i to im, w prawie każdej wiosce, stawiano pomniki.
Po 1945 roku zamieszkujący tutaj Niemcy zostali wysiedleni. Dla wielu nowo przybyłych mieszkańców niemieckie pomniki utożsamiane były z wrogami i z tego zapewne powodu często były niszczone. Niektóre „zagospodarowywano” zmieniając ich przeznaczenie. Inne przez dziesiątki lat zostały nadgryzione zębem czasu. Do dzisiaj niezniszczonych przetrwało zaledwie kilka…
SzubienicaWleńskie Szubienice. Twarde prawo obowiązywało w Europie aż do schyłku XIX wieku. Wleń w kwestii egzekwowania prawa wcale nie odstawał od reszty Europy. Jednak dzisiejszych badaczy dziwi nieco posiadanie w tak niewielkiej odległości aż pięciu szubienic! Wiązało się to wszak z znacznym obciążeniem finansowym. Oprócz stosownego przywileju prawnego dającego możliwość orzekania i wykonywania najwyższego wymiaru kary, miasto, bądź właœciciele ziemscy musieli utrzymać te obiekty, łożyć na ich remonty a ponadto opłacić mistrza kata. Możliwe, iż w naszym przypadku każda z tych szubienic miała „innego właściciela” – miasto Lähn, właściciele Kleppelsdorf, Wiesenthal, Lehnhaus, Arnsberg…
Pomnik pamięci NapoleonaPomnik „DLA UPAMIĘTNIENIA WALK WOJSK NAPOLEOŃSKICH O WLEŃ dn. 16-18 SIERPNIA 1813 r. WLEŃ A.D. 2004”. Granitowy głaz został ufundowany przez pasjonata J. A. Bossowskiego. Uroczystość odsłonięcia odbyła się 1 lipca 2004 roku. Pomnik stoi w miejscu, w którym w 1813 roku, podczas walk wojsk francuskich dowodzonych przez Napoléona Bonaparte i walczących z koalicją prusko- rosyjską, zlokalizowany był lazaret – obecnie przy remizie strażackiej.
GLKS Pogoń WleńGminny Ludowy Klub Sportowy „Pogoń” Wleń. Tuż po wojnie przybyli do naszego miasta osadnicy, będący w dużej części rodowitymi lwowiakami, założyli w mieście pierwszy klub sportowy. Przez te ponad 65 lat kilkukrotnie zmieniała się jego nazwa, początkowo był to „Orzeł”, później „Sprawdzian” i „Górnik” aż na przełomie lat 1949/1950 powstał klub o nazwie „Pogoń”. Swoją nazwą, barwami i herbem klubu nawiązuje do rodzinnych stron osiedleńców i do pierwszego polskiego klubu sportowego „Pogoń Lwów”.