Wleńskie Towarzystwo Gimnastyczne
Zdjęcie które mogą państwo obejrzeć zostało wykonane przed ponad 100 laty, a dokładnie w 1898 roku. Zostało odnalezione zupełnie przypadkowo zaledwie kilka dni temu. Najprawdopodobniej od zakończenia II wojny wisiało spokojnie na ścianie jednego z mieszkań zakryte „świętym obrazkiem”.

– W trakcie remontu zdjąłem obraz ze ściany – opowiada mieszkaniec Wlenia – ramka ze starości rozpadła się i okazało się, że pod tekturką zabezpieczającą znajduje się stare zdjęcie.

Fotografia przedstawiająca grupę mężczyzn ze sztandarem została wykonana przed kościołem Św Mikołaja. Obecnie w tym miejscu znajduje się „pawilon” ale jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku był tam niewielki skwerek z ławeczkami.

Autorem zdjęcia oraz najprawdopodobniej rysunków i napisów jest Paul Deter, jego autorstwem są również najbardziej znane fotografie Wlenia z powodzi w 1897 roku.

To zdjęcie przedstawia członków męskiego towarzystwa gimnastycznego i zostało zrobione dla upamiętnienia 34 festiwalu fundacyjnego towarzystwa. Być może z tej okazji został ufundowany sztandar bowiem na szarfach zamocowanych do głowni widnieje ta sama data 20.09.1898 r.

W drugiej połowie dziewiętnastego wieku uprawianie sportu było bardzo popularną formą spędzania czasu. Od 1894 roku w mieście funkcjonowała sala gimnastyczna. Klub piłkarski FC Lähn z siedzibą w zajeździe Roberta Gimpke w Gościradzu liczył około 40 zawodników. Mecze były rozgrywane na boisku w pobliżu karczmy. To boisko było użytkowane jeszcze przez wiele lat po drugiej wojnie światowej. Dzisiaj jest to teren po dawnym „Pomie”.

Zawody sportowe organizowane na stadionie miejskim w 1938 roku

Bardzo dziękuję panu Sławomirowi Osieckiemu oraz pani Doris Baumert za pomoc w rozwiązani zagadki zdjęcia.
autor: Andrzej Jaśkiewicz – wleninfo.pl