G A L E R I A


Javascript DHTML Image Web Scroller Powered by dhtml-menu-builder.com
Plan Miasta WleńWleń plan miasta

Czy wiesz, że:

Lisowczycy, lisowczyki, elearzy, straceńcy - oddział lekkiej jazdy polskiej sformowany w 1615 r. Utworzony, by odciążyć skarb państwa od wypłacania im żołdu. Ich jedynym wynagrodzeniem były łupy wojenne. W 1619 r. cześć oddziałów została przekazana przez króla Zygmunta III do dyspozycji arcykatolickiego Ferdynanda II Habsburga. W służbie cesarzowi lisowczycy walczyli z niewiernymi. W listopadzie 1621 r. "stacjonowali" we Wleniu.
Po zakończeniu wojny 30- letniej w 1648 r. rajcy miejscy na znak przymierza pomiędzy katolikami a protestantami posadzili "Dąb Pokoju". Okazałe drzewo rośnie do dziś tuż obok wleńskiego sanatorium.

WLEŃ

dolnośląskie, lwówecki, Wleń, Sudety, Dolina Bobru

. . . str. 4 . . .

W mieście są trzy pomniki. Ten najokazalszy i najbardziej znany, pomnik dziewczyny karmiącej gołębie, na postumencie będącym jednocześnie fontanną, potocznie zwany "Gołębiarką", ustawiony z okazji 700-lecia miasta, przed wejściem do ratusza. Drugim jest powstały w 1964 r. obelisk ufundowany przez miejscowy oddział ZBoWiD, upamiętniający 1000-lecie Państwa Polskiego i XX rocznicę powstania PRL-u. Z boku nosi "dodatkowy wpis" XXXV Lat Ludowego Wojska Polskiego, stoi w małym parku przed wejściem do sanatorium. Trzecim jest odsłonięty w lipcu 2004 r. kamień upamiętniający walki wojsk Napoleońskich o Wleń w dniach 16-18 sierpnia 1813 r. Ustawiony w miejscu kaźni - dzisiaj, tuż przy remizie strażackiej.

Po tym jak 11 stycznia 1999 r. Państwo zwraca Zgromadzeniu Sióstr św. Elżbiety sanatorium, jego sytuacja ulega diametralnej poprawie. Powstaje Ośrodek Rehabilitacyjno- Opiekuńczy. W celu zapewnienia pacjentom jak najlepszych warunków zabudowania zostają szybko zmodernizowane i unowocześnione. Zadbano o wyposażenie, nowoczesny sprzęt i profesjonalną opiekę. Przyległy park, pod czujnym okiem sióstr nabrał nowego blasku, znajduje się tutaj ponad stuletnia fontanna oraz wykonana pod koniec XIX stulecia z tufu wulkanicznego pochodzącego z Etny, Grota Matki Bożej. Tuż obok sanatorium rośnie okazałe drzewo zasadzone przez rajców miejskich po zakończeniu wojny trzydziestoletniej w 1648 r. "Dąb Pokoju" jest symbolem przymierza pomiędzy katolikami a protestantami.

Szkoła mieści się nadal w budynku dawnego "Pedagogium". Jednak przez dziesięciolecia była wielokrotnie modernizowana i rozbudowywana, tak że dzisiaj jest to bardzo nowoczesna placówka, z salą gimnastyczną i ogólnodostępnym, wielofunkcyjnym boiskiem sportowym. Od listopada 2002r. patronką szkoły jest św. Jadwiga.

Powstały w początkach XX w. malowniczo położony budynek stacji kolejowej zawsze przyciągał uwagę turystów. Niestety, od lat niemodernizowany, przez co jego wygląd zostawia wiele do życzenia. Podobnie jest z budynkie,w którym mieści się urząd pocztowy, posiada bardzo ciekawą architekturę, jednak jego stan techniczny nie jest najlepszy. Mimo wszystko warte są zobaczenia. Tak one jak i wiele innych ciekawych willi i kamienic w obrębie miasta.

Gro turystów przyciąga rzeka Bóbr, bogata w wiele gatunków ryb a znana najbardziej z taaakich pstrągów i lipieni. Jest ona też szlakiem wycieczkowym coraz większej ilości kajakarzy, owe spływy dostarczają niezapomnianych wrażeń tak wytrawnym kajakarzom górskim jak i nowicjuszom. W początkach lata nurt spowija tysiące jaskrów wodnych, wówczas lustro wody bardziej przypomina ukwieconą łąkę niż rzekę.

Przez miasto przechodzi Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy "Dolina Bobru" [ER-6] ER-6, krzyżują się też trzy szlaki piesze: zielony zielony Szlak Zamków Piastowskich, żółty żółty szlak prowadzący z Nowego Lądu, przez Lwówek Śląski, tereny gminy Wleń, Okole do Świerzawy i czarny szlak czarny prowadzący z Marczowa do Płoszczyny gdzie kończy się w zetknięciu z niebieskim niebieski Europejskim Szlakiem Długodystansowym [E-3]. Z miasta wychodzi również ścieżka dydaktyczna Św. Jadwigi wiodąca śladami Św. Jadwigi na zamkowe wzgórze, ścieżka dydaktyczna Góra Gniazdo Góra Gniazdo oraz nieco zapomniana "Śliwkowa Ścieżka" prowadząca do Marczowa.


Noclegi we Wleniu:


Zmęczony turysta ma możliwość wypoczynku w stylowych wnętrzach barokowego "Pałacu Książęcego", ul. Winiogórska 11, (tel. kom. 600 385 009), który w obecnym kształcie pochodzi z XVIII w., jednak pierwsze wzmianki o budowli i jej mieszkańcach sięgają XIII w. Była to wówczas siedziba rycerska o charakterze mieszkalno- obronnym.

Nieopodal pałacu, znajduje się agroturystyka "Polna Zdrój", ul. Polna 5, (tel. 604 434 755), zapraszająca w progi ponad dwustuletniego odrestaurowanego siedliska.

Kolejnym miejscem jest Schronisko Turystyczne, ul. Stachowicza 6, (tel./fax.
75/ 713 63 68 - 69), oferujące niedrogie noclegi dla turystów indywidualnych jak również dla grup wycieczkowych.

Dostępne jest też mieszczące się nad Bobrem Pole Namiotowe z przystanią kajakową, ul. Zarzecze 1, (tel./fax. 75 713 62 68). Ciekawostką przykuwającą uwagę jest tu stare, suche, oplecione bluszczem drzewo.


więcej o noclegach . . .

< 1 < < 2 < < 3 < < Wstecz