Javascript DHTML Image Web Scroller Powered by dhtml-menu-builder.com
Czy wiesz, że:
Pierwszym klubem sportowym działającym w powojennym Wleniu był "SPRAWDZIAN" Wleń. Powstał w 1946 roku. Do 1949 roku Klub zmieniał nazwę dwukrotnie. Kolejno były to "ORZEŁ" i "GÓRNIK". Klub o nazwie "POGOŃ" powstał właśnie na przełomie 1949 / 1950 roku. więcej >>>
W 1813 roku nad Bobrem dochodzi do walk wojsk napoleońskich z rosyjskimi. Wleń znowu zostaje doszczętnie zniszczony.
TARCZYN
dolnośląskie, lwówecki, Wleń, Tarczyn, Sudety, Dolina Bobru
Ta nazwa zaczęła obowiązywać dopiero po 1946 roku, dawniej: Tarczek, Złota Góra, Kuttenberg, Kutenberg, Kotchendorff, (...).
Jedna z najmniejszych wsi w Sudetach Zachodnich, położona na wzniesieniu góry Tarczynka (422 m. n.p.m.), skąd rozciąga się wspaniały widok na Karkonosze, Góry Kaczawskie oraz Pogórze Izersko-Kaczawskie.
Pierwsze wzmianki na temat osady pojawiły się już w 1390 r. wówczas to dobra w Tarczynie nabyli Konrad i Anna Zedlitz. Od tej pory historia osady była ściśle powiązana z Pałacem Książęcym we Wleniu (dawniej Gościradz, Kleppelsdorf,...) i jego właścicielami.
Przez wieś prowadził uczęszczany szlak na Okole (714 m. n.p.m.), stała tu opisywana w starych przewodnikach karczma sądowa, oraz ponoć klasztor zakonny. Jednak największą atrakcją, swego czasu, był świerk Laudona -
pod koniec III wojny śląskiej (1760 r.) prawdopodobnie tuż przed wielką bitwą o Kamienną Górę, austriacki generał Ernst Gideon von Laudon przeprowadził tutaj odprawę wojsk - blisko trzydziesto pięciotysięcznej armii - co zostało upamiętnione przez nazwanie jego imieniem rosnącego w pobliżu okazałego drzewa.
W 1900 r. świerk złamał się ze starości. W jego miejsce RGV postawiła tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Niestety do dziś po miejscu i tablicy pozostała tylko pamięć.
Obecnie zajmująca powierzchnię 281 UMiG Wleń
Statut Sołectwa z dnia 08.07.2010r. ha i licząca 17 Urząd Miasta i Gminy we Wleniu
Statystyka ludności na dzień 23 07 2010r. mieszkańców wieś leży w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.
W środku osady stoi kapliczka Najwiętszej Maryi Panny. Zachowały się zabudowania gospodarcze z początku XIX w. Ze względu na nagromadzenie rzadkich i chronionych gatunków roślin okoliczne łąki proponuje się objąć ochroną.
Przez osadę przebiega żółty szlak prowadzący z Nowego Lądu, przez Lwówek Śląski, tereny gminy Wleń, Okole do Świerzawy.
Przy drodze z Wlenia do Tarczyna znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się panorama na całe miasto oraz Górę Zamkową. Wieś jest chętnie odwiedzana przez turystów. Bliskość natury, cisza, spokój i przepiękne widoki są gwarancją relaksu i zadowolenia.
Gospodarstwa Agroturystyczne:
O R A Z