Film "Droga do raju" w którym Gerwazy Reguła był reżyserem i współscenarzystą kręcony był we Wleniu i w Mrzeżynie. Zdjęcia trwały od 15 października do 30 listopada 2007 roku. Główne role zagrali m.in. Ilona Ostrowska, Przemysław Sadowski, Krzysztof Globisz, Aleksandra Woźniak, czy Krzysztof Stelmaszyk a w rolę statystów wcielono mieszkańców Wlenia. Premiera filmu odbyła się 07 maja 2010 roku.więcej > > >
Ostrzyca, zwana również Śląską Fuji-Yamą, będąca reliktem trzeciorzędowego wulkanu z unikalnymi w Polsce gołobrzeżami bazaltowymi, już w 1926 r. została uznana za obszar chroniony. Podczas II wojny światowej była punktem strategicznym dla wojsk III Rzeszy, przez co jej szata mocno ucierpiała. Po wojnie, w 1962 r. utworzono tu Rezerwat Przyrody.
W początkach XX wieku rząd niemiecki wydał koncesję na powstanie pomiędzy Radomicami, Kleczą a Nielestnem kopalni złota i arsenu. Po wojnie na bazie starych kopalni Rosjanie rozpoczęli wydobycie rud uranu. Na szczęście złoża te okazały się niezadowalające i już po kilku latach wydobycie zakończono. W 2001 r. ogłoszono przetarg na nabycie prawa użytkowania górniczego- na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż złota, niestety nie został on rozstrzygnięty.
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych to instytucja powołana dla ochrony najcenniejszych wartości przyrodniczych, kulturowych i historycznych Dolnego Śląska.
Konrad von Zedlitz, pan na zamku, rycerz, później raubritter i oprych. Zginął śmiercią okrutną zgładzony przez Wleńskich mieszczan, którzy nie mogli już znieść życia w ciągłym strachu i poniewierce, do dziś nawiedza okolice zamku, pędząc na swym wielkim, czarnym rumaku z obciętą głową pod pachą skutecznie odstrasza turystów >>
Pierwszym klubem sportowym działającym w powojennym Wleniu był "ORZEŁ" Wleń. Powstał w 1946 roku. Do 1949 roku Klub zmieniał nazwę dwukrotnie. Kolejno były to "SPRAWDZIAN" i "GÓRNIK". Klub o nazwie "POGOŃ" powstał właśnie na przełomie 1949 / 1950 roku. Obecnie klub nosi nazwę: Gminny Ludowy Klub Sportowy "Pogoń". więcej > > >
Po zakończeniu wojny 30- letniej w 1648 r. rajcy miejscy na znak przymierza pomiędzy katolikami a protestantami posadzili "Dąb Pokoju". Okazałe drzewo rośnie do dziś tuż obok wleńskiego sanatorium.
Orodek Zdrowia - pierwszy Ośrodek Zdrowia został otworzony w 1948 r. przez przybyłego do miasta dr Witolda Dyszlewskiego. Początkowo mieścił się w jego mieszkaniu, przy ul. Batorego 7. W 1949 został przeniesiony do pomieszczeń przy Rynek 17. W 1951 r. ponownie przeniesiony, tym razem na ul. Wąską 3, by po kilku latach ponownie powrucić do budynku, przy ul. Kociuszki 17. Od 1981 r. Ośrodek Zdrowia funkcjonuje przy ul. Ogrodowej 8. Latem 2012 roku rozpoczęła się przebudowa baraku, w którym miści się ośrodek.