G A L E R I A


Javascript DHTML Image Web Scroller Powered by dhtml-menu-builder.com

Czy wiesz, że:

Film "Droga do raju" w którym Gerwazy Reguła był reżyserem i współscenarzystą kręcony był we Wleniu i w Mrzeżynie. Zdjęcia trwały od 15 października do 30 listopada 2007 roku. Główne role zagrali m.in. Ilona Ostrowska, Przemysław Sadowski, Krzysztof Globisz, Aleksandra Woźniak, czy Krzysztof Stelmaszyk a w rolę statystów wcielono mieszkańców Wlenia. Premiera filmu odbyła się 07 maja 2010 roku.więcej > > >


Ostrzyca, zwana również Śląską Fuji-Yamą, będąca reliktem trzeciorzędowego wulkanu z unikalnymi w Polsce gołobrzeżami bazaltowymi, już w 1926 r. została uznana za obszar chroniony. Podczas II wojny światowej była punktem strategicznym dla wojsk III Rzeszy, przez co jej szata mocno ucierpiała. Po wojnie, w 1962 r. utworzono tu Rezerwat Przyrody.


W początkach XX wieku rząd niemiecki wydał koncesję na powstanie pomiędzy Radomicami, Kleczą a Nielestnem kopalni złota i arsenu. Po wojnie na bazie starych kopalni Rosjanie rozpoczęli wydobycie rud uranu. Na szczęście złoża te okazały się niezadowalające i już po kilku latach wydobycie zakończono. W 2001 r. ogłoszono przetarg na nabycie prawa użytkowania górniczego- na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż złota, niestety nie został on rozstrzygnięty.


Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych to instytucja powołana dla ochrony najcenniejszych wartości przyrodniczych, kulturowych i historycznych Dolnego Śląska.


Konrad von Zedlitz, pan na zamku, rycerz, później raubritter i oprych. Zginął śmiercią okrutną zgładzony przez Wleńskich mieszczan, którzy nie mogli już znieść życia w ciągłym strachu i poniewierce, do dziś nawiedza okolice zamku, pędząc na swym wielkim, czarnym rumaku z obciętą głową pod pachą skutecznie odstrasza turystów >>


Pierwszym klubem sportowym działającym w powojennym Wleniu był "ORZEŁ" Wleń. Powstał w 1946 roku. Do 1949 roku Klub zmieniał nazwę dwukrotnie. Kolejno były to "SPRAWDZIAN" i "GÓRNIK". Klub o nazwie "POGOŃ" powstał właśnie na przełomie 1949 / 1950 roku. Obecnie klub nosi nazwę: Gminny Ludowy Klub Sportowy "Pogoń". więcej > > >


Po zakończeniu wojny 30- letniej w 1648 r. rajcy miejscy na znak przymierza pomiędzy katolikami a protestantami posadzili "Dąb Pokoju". Okazałe drzewo rośnie do dziś tuż obok wleńskiego sanatorium.


Oœrodek Zdrowia - pierwszy „Ośrodek Zdrowia” został otworzony w 1948 r. przez przybyłego do miasta dr Witolda Dyszlewskiego. Początkowo mieścił się w jego mieszkaniu, przy ul. Batorego 7. W 1949 został przeniesiony do pomieszczeń przy Rynek 17. W 1951 r. ponownie przeniesiony, tym razem na ul. Wąską 3, by po kilku latach ponownie powrucić do budynku, przy ul. Koœciuszki 17. Od 1981 r. Ośrodek Zdrowia funkcjonuje przy ul. Ogrodowej 8. Latem 2012 roku rozpoczęła się przebudowa baraku, w którym miści się ośrodek.

Szlaki Turystyczne powiat lwówecki


Szlak Zamków Piastowskich Żółty Szlak z Nowego Lądu do Świerzawy Czarny Szlak z Marczowa do Płoszczyny Wleń Europejski Szlak Długodystansoswy E3 Wleń Pilchowice Szlak niebieski Wleń Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy 'DOLINA BOBRU' ER-6 Pętla Lwówecka, czerwony szlak rowerowy Wleń Via Cervimontana Wleń Szlak Wodny Rzeka Bóbr Dzwonkowa Droga Święta Jadwiga Wleń Góra Gniazdo


Wleń Pilchowice Szlak niebieski

Łącznik: obwodnica Jeżowa Sudeckiego - ER-6

Na odcinku z Czernicy do Zapory w Pilchowicach niebieski szlak E3 pokrywa się z rowerowym szlakiem łączącym obwodnicę Jeżowa Sudeckiego z ER-6

więcej na www.jezowsudecki.pl


Wleń Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy 'DOLINA BOBRU' ER-6

Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy "DOLINA BOBRU" ER-6

Powstały w 2002 roku szlak o długości 122 km znakowany kolorem zielonym, rozpoczyna się w Lubawce. Prowadzi od przejścia granicznego, przez Kamienną Górę, Marciszów, Rudawski Park Krajobrazowy, Janowice Wielkie- Góry Sokole, przy pałacu Wojanów, przez centrum Jeleniej Góry, Wzgórze Krzywoustego, Park Krajobrazowy Doliny Bobru, Perłę Zachodu i Siedlęcin, dalej nad brzegiem jeziora wrzeszczyńskiego przez zaporę do Barcinka, by przez Pokrzywnik, kamienistą drogą zjechać do Pilchowic.

Tu obok stacji WOPR, przez koronę tamy w dół do wsi, by tam stalowym mostem przekroczyć Bóbr. Dalej wzdłuż jego lewego brzegu szlak wchodzi na leśną drogę, gdzie omija ruiny dawnego wapiennika i pozostałości po kopalniach uranu. Przebiega naprzeciw dworca PKP w Nielestnie, pod mostem kolejowym, ścieżką wzdłuż szpaleru starych dębów szypułkowych dociera do osady. Tu ponownie stalowym mostem przekracza rzekę i wychodzi naprzeciw pałacu (obecnie DPS), gdzie skręca w lewo asfaltową szosą by po kilkudziesięciu metrach skręcić w prawo w kierunku Czernicy. Wychodząc ze wsi omija pomnik Ofiar I Wojny Światowej i krzyż pokutny. Po kolejnych kilkuset metrach skręca w lewo na leśną drogę którą dociera do Modrzewia. Tu szlak wychodzi z lasu na skraju wsi. Dalej szosą dociera do Wlenia. Za pałacem "Książęcym" skręca w prawo i zaraz znowu w prawo w ulicę Kasprowicza, by po chwili skręcić w lewo w ulicę Polną z której możemy podziwiać panoramę miasta i Górę Zamkową. W ruinach folwarku kończy się asfalt, dalej leśną drogą przez Grzębską Górę szlak po długiej wspinaczce stromo opada w dół i dociera do podnóży Góry Folwarcznej. Tu mija pozostałości starych wyrobisk- kopalni złota, przecina "Złoty Strumień", biegnie w pobliżu "Agatowej Skały", wzdłuż Bobru dociera do Przeździedzy, gdzie po przejściu przez skrzyżowanie opuszcza osadę a tym samym i teren Gminy Wleń.

Dalej przez Górczycę, Sobotę i Dębowy Gaj, przez "Szwajcarię Lwówecką", centrum Lwówka Śląskiego, i Rakowice, "Husarski Skok" i Włodzice szlak dociera do Bolesławca się kończy.



Wleń, Pętla Lwówecka, czerwony szlak rowerowy

Pętla Lwówcka

Szlak prowadzi poprzez atrakcyjne turystycznie i krajobrazowo tereny powiatu lwóweckiego. Oddany do użytku został ostatniego sierpnia 2012 roku. Łączy gminy powiatu - rozpoczyna się w Lwówku Śląskim i wiedzie przez Radłówkę, Niwnice, Gradówek, Rząsiny - Podskale, Ubocze, Gryfów Śląski, Karłowice, Wieżę, Brzeziniec, Mirsk, Rębiszów, Grudzę, Janice, Popielówek, Lubomierz, Wojciechów, na teren gminy Wleń wkracza w Radomicach, dalej przez Kleczę, Łupki - Zamek Lenno, Wleń, Bystrzycę i PrzeŸdziedzę, gdzie szlak opuszcza gminę Wleń, dalej wiedzie przez Górczycę, Sobotę, Dębowy Gaj, Mojesz i kończy się w Lwówku Śląskim.



Wleń Via Cervimontana

"Via Cervimontana" - Z Jeleniej Góry na Koniec Świata

Szlak wiedzie nas śladami przodków pielgrzymujących do grobu Św. Jakuba Apostoła w Santiago de Campostela. Rozpoczyna się w Jeleniej Górze przy Sanktuarium Świętego Krzyża i prowadząc przez starówkę opuszcza miasto. Przechodząc przy wieży na Wzgórzu Krzywoustego obok Cudownego Źródła wiedzie leśnym traktem, lewym brzegiem Bobru do Perły Zachodu. Dalej przy elektrowni wodnej do Siedlęcina. Tu przecina rzekę, by przejść obok Wieży Rycerskiej i kościoła Św Mikołaja. Dalej nad jeziorem wrzeszczyńskim do kolejnej na drodze hydroelektrowni- Bobrowice. Gdzie przez koronę zapory przedostaje się na lewy brzeg Bobru, by po krótce przez Stanek i "Kapitański Mostek" wkroczyć na teren Gminy Wleń w Pilchowicach. Tu szlak przebiega nad jeziorem pilchowickim, by przy tamie opaść w dół i dalej brzegiem rzeki przez Dziki Wąwóz nad wodospadem dotrzeć do ruin pałacu i kościoła NMP w Maciejowcu. Dalej polną drogą do Radomic gdzie mieści się zabytkowy kościół Św Jakuba i Katarzyny Aleksandryjskiej w którego wnętrzach znajduje się gotycki tryptyk Madonny z Dzieciątkiem i postaciami patronów. Za Radomicami szlak opuszcza gminę i prowadzi przez Wojciechów, Lubomierz do Lubania gdzie łączy się z innymi trasami Camino de Santiago prowadzącymi przez Polskę: Drogą św. Jakuba Gniezno-Zgorzelec-Praga oraz Drogą św. Jakuba "Via Regia".

więcej na www.camino.net.pl


Dzwonkowa drogaDzwonkowa droga

"Dzwonkowa Droga"

Z Sokołowca przez Bełczynę przez lasy, góry i potoki wiedzie droga do dziś oznaczana na mapach jako "Droga dzwonkowa" bądź "Dzwonkowa ścieżka" (z niemieckiego Klingelstraße). Obowiązek dzwonienia poza leprozarium i w marszu, w wiekach średnich, mieli trędowaci. W ten sposób mieli obowiązek informować postronnych, aby zeszli, ustąpili z drogi w obawie przed zakażeniem trądem (śmiertelną, nieuleczalną chorobą). Stąd nazwa: "Droga dzwonkowa", jak się okazuje jedna z wielu w regionie. To był szlak dla trędowatych, po którym wolno było im wędrować a i to z dzwonkiem bądź kołatką.

Więcej informacji o szlaku > > >



Œwięta Jadwiga Œlšœka

Ścieżka dydaktyczna św. Jadwigi Śląskiej

Z Wlenia na Górę Zamkową i z powrotem do Wlenia. Trasa liczy ok. 2 km. Powstała w październiku 2006 roku. Oznaczona jest tradycyjnym znakiem ścieżki dydaktycznej oraz 6 piaskowcowymi kamieniami ułożonymi wzdłuż drogi. Na owych kamieniach znajdują się tablice przypominające o żywocie świętej Jadwigi.

Więcej informacji o szlaku > > >



Góra Gniazdo

Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna Góra Gniazdo

Z Wlenia zboczami Góry Gniazdo przez Białe Skały, na Górę Zamkową i z powrotem do Wlenia. Trasa została utworzona w 2003 roku, ma długość ok. 4,5 km a czas jej przejścia wynosi ok. 2,5 godziny. Wędrując ścieżką napotkamy nie tylko piękne panoramy gór, ale i malownicze pejzaże okolicznych pól i lasów. Poznajemy i pogłębiamy wiedzę o roślinach i zwierzętach występujących na tym terenie. Na trasie spotykamy ciekawe formy przyrody nieożywionej, jakimi są np.: Białe Skały, porwaki piaskowcowe czy lawy pukliste. Przechodzimy również obok wielu zabytków architektury, jak: Zamek Wleń, Pałac Lenno, kościół pw. Świętej Jadwigi Śląskiej.

Więcej informacji o szlaku > > >



Wleń Szlak Wodny Rzeka Bóbr

Szlak wodny "Rzeka Bóbr"

Rzeka Bóbr na teren Gminy Wleń wkracza w obszarze jeziora pilchowickiego. Zbiornik ten o powierzchni 240 ha jest wspaniałym akwenem do uprawiania sportów wodnych. W sezonie letnim pływa tu statek wycieczkowy, coraz częściej spotykać można żaglówki, nie brakuje też motorowodniaków, jednak najchętniej szczególnie "niedzielni turyści" przemierzają jezioro w kajakach, czy też na rowerach wodnych. Za zaporą wodną rzeka jest wymarzonym szlakiem kajakowo- pontonowym. Najczęściej przepływany odcinek z Nielestno (okolice PKP) do Wlenia (Pole namiotowe) i dalej do Marczowa (jaz hydroelektrowni) dostarcza niezapomnianych wrażeń. Tuż za jazem wodnym rzeka opuszcza gminę Wleń.

Szczegółowy przebieg szlaku > > >



< 1 < < < Wstecz