Odnaleziona szubienica
Wleń, Gościradz, Modrzewie, lwówecki, Lähn, Kleppelsdorf, GiesshübelWleńskimi szubienicami zainteresowaliśmy się późną jesienią 2011 roku. Na podstawie informacji zawartych w książce dr Daniela Wojtuckiego - "Publiczne miejsca straceń na Dolnym Śląsku od XV do połowy XIX wieku" rozpoczęliśmy poszukiwania tych obiektów w terenie. Nie było to jednak łatwe. Temat poszukiwań podjęli członkowie Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków Prawa. Pan Leszek Różański, członek tego Stowarzyszenia, kierując się mapą pochodzącą z lat dwudziestych XIX wieku, zlokalizował dwa główne obiekty - szubienicę miasta Wleń oraz szubienicę, która znajduje się na terenie dzisiejszej wsi Modrzewie. Lokalizacja szubienic na mapach to był dopiero początek. 29 kwietnia 2012 roku przyjechała do Wlenia duża grupa członków Stowarzyszenia celem przeprowadzenia oględzin terenu. Wśród badaczy był m.in. Leszek Różański, doktor Daniel Wojtucki, archeolog Paweł Duma. Dzięki ich uprzejmości miałem okazję i ja uczestniczyć w tych poszukiwaniach. Kilka godzin w terenie dało pozytywne efekty. W obu miejscach znalezione zostały fragmenty fundamentów i starej zaprawy murarskiej. Dało to wielką nadzieję na potwierdzenie lokalizacji "wleńskich" obiektów dawnego prawa. Rozpoczęły się starania o możliwość przeprowadzenia wykopalisk, które miały dać ostateczną odpowiedź.
Ponad trzy miesiące przygotowań i 27 sierpnia 2012 roku archeolog, pan Paweł Duma powrócił do Wlenia, tym razem, wraz z grupą studentów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy w ramach praktyk studenckich przeprowadzili pod jego kierunkiem wykopaliska w lesie w okolicy wsi Modrzewie.
Wykorzystano fragment artykułu "Odkryto pozostałości szubienicy w miejscowości Modrzewie" autorstwa Daniela Wojtuckiego. |