G A L E R I A


Javascript DHTML Image Web Scroller Powered by dhtml-menu-builder.com

Czy wiesz, że:

W budynku przy ul. Zarzecze 4 we Wleniu w 1945 roku otwarto pierwszą po wojnie Mleczarnię, funkcjonowała jednak tylko do 1948 roku. Po trzyletniej przerwie, w 1951 roku reaktywowano Mleczarnię, jednak i tym razem po trzech latach w 1954 jš zamknięto. W 1957 roku na w budynku po mleczarni uruchomiono Winiarnię, która z powodzeniem produkowała tanie wina, aż do lat 90- tych.

Lähnmüle - młyn we Wleniu

Wleń, Lähn

Dzieje Wlenia nierozerwalnie związane są z rzeką przepływającą przez dolinę. Wody Bobru niosły nie tylko śmierć i zniszczenie, ale również przyczyniały się do rozwoju miasta i bogactwa jego mieszkańców.

Jeszcze do 1945 roku na obrzeżach miasta funkcjonował jeden z dwóch młynów wodnych. Jego początki sięgają prawdopodobnie średniowiecza. W 1690 roku miasto Wleń wykupiło go z rąk właścicieli zamku Lenno. Od XVIII w. należał do rodziny Ander, która na przestrzeni lat rozbudowała i zmodernizowała obiekt. Z czasem dawne koła wodne zostały zastąpione turbinami z których generowana energia wystarczała nie tylko do napędu urządzeń młyna, ale również wybudowanego w pobliżu tartaku. Przy niewielkim zalewie utworzonym przez jaz piętrzący wody Bobru zlokalizowano dwie przystanie (jedną na terenie obecnego pola namiotowego). Można w nich było pożyczyć łodzie, z czego bardzo chętnie korzystali nie tylko mieszkańcy Lähn, ale również licznie odwiedzający miejscowość turyści i kuracjusze. Wycofujący się w maju 1945 roku oddział SS podpalił Lähnmüle. Dzieła zniszczenia dopełniła armia radziecka, która mimo protestu ówczesnych władz miasta zdemontowała i wywiozła ocalałe urządzenia techniczne. Opuszczone zabudowania częściowo rozebrano. Część magazynu dawnego młyna była użytkowana jeszcze w latach 80 XX w. przez miejscowy GS. Zdewastowane i opuszczone ruiny na wiele lat stały się dla wlenian terenem "rekreacyjnym". Na "wodospad" chodzono na spacery, w upalne dni szukano ochłody w wodzie. Kres budowli nadszedł po powodzi w 1977 roku. Rozebrano wóczas resztki jazu, a fundamenty i pomieszczenia maszynowni wysadzono.

Dzisiaj po dawnej chlubie miasta Lähn zachowały się jedynie niewielkie fragmenty muru dawnego kanału.

Na cmentarzu komunalnym znajduje się kaplica grobowa rodziny Ander właścicieli Lähnmüle (wleńskiego młyna) i tylko ona zniszczona przez upływ czasu, zdewastowana przez wandali świadczy o dawno minionej świetności i bogactwie mieszkańców niewielkiego, nad bobrzańskiego miasteczka Lähn.








Tekst i foto: Andrzej Jaśkiewicz - 2011 / 11 / 02
www.wleninfo.pl