G A L E R I A


Javascript DHTML Image Web Scroller Powered by dhtml-menu-builder.com
KLIKNIJ I UŁÓŻ PUZZLE
Puzzle ze zdjęcia, (c) Luksoft

Czy wiesz, że:

Dolina Bobru jest miejscem wyjątkowym. Tu, pośród wzgórz, pól i lasów, przy wąskich krętych drogach, gdzie nikt czasu nie mierzy, natchnienie znalazło wielu znakomitych twórców: malarze, graficy, rzeźbiarze, poeci. Wielu z nich tu się urodziło i wychowało, wielu tu znalazło przystań.
więcej >>>


Ośrodek Rehabilitacyjny i Opiekuńczy Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety we Wleniu zwany popularnie Sanatorium Wleń, zapewnia pacjentom leczenie szpitalne i rehabilitacje polegającą na usprawnianiu ruchowym pacjentów stacjonarnych i ambulatoryjnych z dysfunkcją narządu ruchu. Ośrodek dysponuje nowoczesnym sprzętem, zatrudnia wysoko wykwalifikowany personel i posiada wieloletnią renomę nie tylko w Polsce. elzbietanki.com


Pierwszym klubem sportowym działającym w powojennym Wleniu był "SPRAWDZIAN" Wleń. Powstał w 1946 roku. Do 1949 roku Klub zmieniał nazwę dwukrotnie. Kolejno były to "ORZEŁ" i "GÓRNIK". Klub o nazwie "POGOŃ" powstał właśnie na przełomie 1949 / 1950 roku. więcej >>>


Jezioro Pilchowickie to największy akwen wodny w Sudetach Zachodnich. Jego powierzchnia to 240 ha. Głebokość przy zaporze wynosi ok 46 m. Długość jeziora to 6 km. więcej >>>


Pierwszy obronny gród strzegący granicy z Czechami powstał na Górze Zamkowej nad Wleniem już w X wieku, za panowania Bolesława Chrobrego. W 1108 roku podniesiony do rangi Kasztelani przez Bolesława III Krzywoustego, wzmianka w dokumentach pod nazwą Castellum Valan. więcej >>>


W budynku przy ul. Zarzecze 4 we Wleniu w 1945 roku otwarto pierwszą po wojnie Mleczarnię, funkcjonowała jednak tylko do 1948 roku. Po trzyletniej przerwie, w 1951 roku reaktywowano Mleczarnię, jednak i tym razem po trzech latach w 1954 ją zamknięto. W 1957 roku w budynku po mleczarni uruchomiono Winiarnię, która z powodzeniem produkowała tanie wina, aż do lat 90- tych.

KOLEJ DOLINY BOBRU - Bobertalbahn

JELENIA GÓRA- PILCHOWICE ZAPORA- NIELESTNO- WLEŃ- MARCZÓW- LWÓWEK ŚLĄSKI

O budowę linii kolejowej łączącej Lwówek Śląski i Wleń z Jelenią Górą a tym samym z innymi ważnymi ośrodkami przemysłu, od lat zabiegali przedsiębiorcy prowadzący wydobycie kamienia w licznych w tej okolicy kamieniołomach, zabiegał właściciel lwóweckiego browaru, zabiegali leśnicy, organizacje turystyczne, zabiegały i lokalne władze. Jednak dopiero gdy 03 lipca 1900 r. zapadła decyzja o budowie zapory wodnej w Pilchowicach, rząd niemiecki podjął również decyzję o niezwłocznej budowie kolei, która miała transportować materiał na budowę a w przyszłości być motorem napędowym okolicznego przemysłu i turystyki.

Stworzenie linii w tak trudnym terenie wymagało od projektantów i budowniczych niemałego wysiłku. Prace przy budowie rozpoczęto w marcu 1904 r. Należało wykonać wiele nasypów, w wielu miejscach dokonać przekopów. Wybudować wiele mostów w tym ten najokazalszy, będący największym wiszącym mostem w Polsce i jedyny o konstrukcji łukowej odwróconej ! Ta stalowa, kratownicowa konstrukcja o długości 130 m i wysokości nad taflą wody średnio ok. 40 m. zawieszona jest na dwóch podporach z piaskowca. Wybudowano również okazały wiadukt nad szosą w Pilchowicach. Wydrążono 3 tunele- 187 metrowy pod górą Czyżyk, 154 metrowy pod wzniesieniami Dworów i najdłuższy, 320 metrowy tunel pod wschodnim zboczem Góry Zamkowej. Szyny kolejowe sprowadzano z oddalonej aż o ponad 700 km huty B.V.C. Bochum w zachodnich Niemczech. Na najstarszych szynach widnieje data 1881. Wzdłuż lini kolejowej wybudowano również 7 stacji kolejowych: Jeżów Sudecki, Siedlęcin, Pilchowice- Zapora, Nielestno, Wleń, Marczów, Dębowy Gaj i Lwówek Śląski.


Tak o otwarciu Kolei Doliny Bobru w 1909 roku pisała miejscowa prasa:
Der Bote aus dem Riesengebirge z dnia 28 sierpnia 1909 roku

I tak nadszedł wreszcie ten wielki dzień: Linia kolejowa Jelenia Góra - Wleń - Lwówek Śląski została ukończona. Dzisiaj kursują pierwsze pociągi na całej trasie, po tym jak zostały otwarte kolejno odcinki tras: 1 października 1906r. Jelenia Góra - Jeżów Sudecki, 9 października tego samego roku Jeżów Sudecki - Siedlęcin i 1 lipca 1909 r. Lwówek Śląski - Wleń. I wreszcie ta krótka trasa Siedlęcin - Wleń to jest tylko 10,5 kilometra, jednak to właśnie ona przysparzała wszystkim największych trudności. 3,5- kilometrowa trasa do Jeżowa Sudeckiego została otwarta po 19-miesięcznym czasie budowy, ta 7,5-kilometrowa trasa do Siedlęcina 8 dni później, z kolei trasa Lwówek Śląski - Wleń doczekała się otwarcia po 4 latach i 3 miesiącach po pierwszym wbiciu szpadla, a cała trasa teraz dzisiaj 4 lata i 5 miesięcy po rozpoczęciu budowy. 33 kilometry w 4 lata i 5 miesięcy! Nie chcemy już dziś powracać do tych rozważań, które odnosiliśmy wówczas do tempa budowy i powtarza je, lecz chcemy cieszy się, że w końcu mamy tę piękną kolej, która ma przynieść tym miejscowościom Doliny Bobru nowe gospodarcze i kulturalne dobrodziejstwa i która też dla Jeleniej Góry jako punkt wyjściowy tej kolei jest szczególnie ważna. Kolej nie prowadzi w wysokie góry, ale w okolice niebywale atrakcyjne, urocze krajobrazowo i będziemy bardzo rozczarowani, gdyby ten fakt nie został wkrótce uznany szczególnie w kręgach turystycznych.

Sporo miejsca poświęcił również wleński magazyn `Lähner Anzeiger` z 28 sierpnia 1909 r.


W okresie międzywojennym na linii panował spory ruch turystyczny. U schyłku lat 20-tych ubiegłego wieku na mniejszych stacyjkach, jak: Pilchowice Zapora, Nielestno czy Marczów sprzedawano po ponad 20 tysięcy biletów rocznie, natomiast we Wleniu było to ponad 70 tysięcy biletów!

Po drugiej wojnie światowej Okręgowa Dyrekcja Kolei Państwowych we Wrocławiu, dopiero okólnikiem z dnia 27 sierpnia 1945 roku zatwierdziła obowiązywanie nazwy stacji WLEŃ

Pierwszy pociąg na trasie Jelenia Góra - Wleń - Lwówek Śląski przejechał dopiero 11 listopada 1946 roku. Powitalne przemówienie na stacji we Wleniu wygłosił ówczesny Burmistrz miasta Ludwik Kasprzak a poświęcenia stacji dokonał proboszcz parafii we Wleniu ksiądz Tomasz Strekier. Uczniowie I klasy wręczyli kosz kwiatów dla Dyrekcji PKP jadšcej tym pociągiem.


Mapa Kolei Doliny Bobru

Minęło ponad sto lat od uruchomienia liki kolejowej na odcinku Jelenia Góra - Wleń - Lwówek Śląski. Dzisiaj nie kursują tu już parowozy, choć niekiedy szkoda. Dzisiaj trasę, obsługuje nowoczesny, klimatyzowany szynobus. Nie działają kamieniołomy, rzadko transportowany jest węgiel. Niezmienny pozostał tylko krajobraz. Linia, w dużej części znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Niejednokrotnie dech w piersi zapiera, kiedy z okiem wagonów dostrzegamy wijący się kilkadziesiąt metrów poniżej strumień, czy drogę, gdy szynobus jedzie tuż nad brzegiem rwącej rzeki, czy przemierza most wiszący nad Jeziorem Pilchowickim.

Do dzisiaj przejażdżka Koleją Doliny Bobru jest celem wielu turystów. Jest to wszak najpiękniejszy, najbardziej malowniczy odcinek kolei w Polsce.



>>>


Wypadki kolejowe na trasie Jelenia Góra - Wleń - Lwówek Śląski

  • 3 sierpnia 1977 roku, przy wylocie tunelu na osiedlu południowym we Wleniu doszło do zderzenia 2 pociągów, rannych zostało 20 osób.
  • 20 marca 1984 roku, okolice Marczowa, wybuch kotła w parowozie, pociągu Ty2-536.
  • 15 kwietnia 2008 roku, okolice Marczowa, wywróciła się cysterna przewożąca wodę amokanialną.