Jeżeli prowadzicie Państwo gospodarstwo agroturystyczne, pensjonat, restaurację lub inną działalność usługową o charakterze turystycznym, zapraszam do kontaktu i bezpłatnego opublikowania reklamy Państwa działalności na naszych stronach.
Jeżeli posiadają Państwo informacje, zdjęcia lub inne materiały dotyczące historii regionu, w szczególności z lat: od 1900 do 2000 roku, zapraszam do podzielenia się nimi z coraz liczniejszą grupą czytelników. Więcej informacji: poczta(małpa)wlen.org.pl
Początki osadnictwa na terenach zajmowanych obecnie przez Gminę Wleń są bardzo odległe. Świadczą o tym przeprowadzane w XX w. badania archeologiczne, których wynikiem było między innymi odnalezienie w Radomicach monet z czasów Rzymskich, w Marczowie siedziby Prasłowian, czy na pobliskiej Ostrzycy, ośrodka kultu słońca.
Najstarszym okazem przyrodniczym w gminie jest 800- set letni cis pospolity stojący w Bystrzycy. Jak głosi legenda posadzony był przez mieszkańców po zakończeniu budowy kościoła na cześć jego fundatorki księżnej Jadwigi.
W początkach XX wieku rząd niemiecki wydał koncesję na powstanie pomiędzy Radomicami, Kleczą a Nielestnem kopalni złota i arsenu. Po wojnie na bazie starych kopalni Rosjanie rozpoczęli wydobycie rud uranu. Na szczęście złoża te okazały się niezadowalające i już po kilku latach wydobycie zakończono. W 2001 r. ogłoszono przetarg na nabycie prawa użytkowania górniczego- na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż złota, niestety nie został on rozstrzygnięty.
"Śliwkowa Ścieżka" z Wlenia do Marczowa. Przechodzi w malowniczym zakolu Bobru, przy urwisku skalnym zwanym "Marczowską Skałą" lub "Lorelei". Dawniej był tu punkt widokowy na miasto pod którym stała figurka rusałki Lore Lay.
Do budowy Kolei Doliny Bobru szyny kolejowe sprowadzano z oddalonej aż o ponad 700 km huty B.V.C. Bochum na najstarszych widnieje data 1881.